W dzisiejszych czasach, w dużym stopniu z racji szybkiego tempa życia, coraz więcej osób zmaga się z problemem zbędnych kilogramów. Brak ruchu, a także czasu na samodzielne przygotowywanie posiłków, spożywanie żywności wysoko przetworzonej czy zbyt wiele cukru w diecie to tylko niektóre czynniki, jakie w dłuższej perspektywie czasu prowadzą do nadwagi lub otyłości. Nadmiar kilogramów negatywnie wpływa zarówno na zdrowie, jak i na wygląd zewnętrzny czy samopoczucie. Osoby ważące za dużo o wiele częściej zapadają na choroby cywilizacyjne, mają gorszy nastrój i więcej kompleksów związanych z wyglądem. Nic dziwnego więc, że większość z nich chce schudnąć i poszukuje efektywnego sposobu na pozbycie się nadmiaru kilogramów.
Planując skuteczne, a jednocześnie zdrowe odchudzanie, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Zbilansowany jadłospis o obniżonej kaloryczności to tylko jeden z nich. Nie do przecenienia jest znaczenie regularnej aktywności fizycznej. Oprócz tego istotną rolę odgrywa wypijanie odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia, wysypianie się i ograniczenie stresu. W zrzuceniu nadwagi, a potem utrzymaniu prawidłowej masy ciała pomaga regularne spożywanie pięciu mniejszych objętościowo posiłków w ciągu dnia zamiast trzech dużych. Pierwsze i drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja jedzone o stałych porach pomogą opanować apetyt na podjadanie niezdrowych i tuczących przekąsek.
Opanowanie podstawowych zasad zdrowego żywienia to spore wyzwanie dla niejednej osoby odchudzającej się. Na pewno nie uda się bezpiecznie schudnąć, stosując głodówki. Menu powinno być urozmaicone i dostarczać organizmowi wszystkich składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania: węglowodanów, białka i tłuszczów, a także witamin i minerałów. Na diecie redukcyjnej sprawdzą się węglowodany złożone, które sycą na dłużej. Warto sięgać więc po pieczywo i makarony z pełnych ziaren zbóż, kaszę gryczaną czy brązowy ryż, a unikać pszennych bułek, cukru i słodyczy. Nieodłączny element jadłospisu osoby pragnącej schudnąć stanowią warzywa- są źródłem wielu witamin, składników mineralnych i błonnika regulującego przemianę materii. Bez obaw można spożywać warzywa strączkowe, ponieważ dostarczają potrzebnego białka, które znaleźć można ponadto w białym mięsie, rybach i odtłuszczonych przetworach mlecznych. Dieta odchudzająca wymaga ograniczenia tłuszczu pochodzenia zwierzęcego. Jego miejsce powinny zająć tłuszcze roślinne- oleje i oliwa. Jeśli nie ma przeciwwskazań, do potraw można dodawać ostre przyprawy takie jak imbir czy papryka chili, które przyspieszają utratę wagi. O wiele łatwiej jest schudnąć, pamiętając o regularnym piciu wody niegazowanej. Inne napoje polecane osobom odchudzającym się to herbata zielona, czerwona i napary ziołowe.
Walkę z nadprogramowymi kilogramami wspomoże nie tylko aktywność fizyczna, ale także wysypianie się każdej nocy i redukcja stresu, który pobudza apetyt. Wybierając dyscyplinę sportu, trzeba kierować się własnymi upodobaniami. Dzięki temu uda się uniknąć zniechęcenia.